+370 5 265 0368 Konsultacijos I-V (08:00 - 12:00)

Tvaraus vartojimo pavyzdžiai Europoje įkvepia – nuo nemokamo transporto iki maistą taupančių programėlių

2022-03-15

World Consumer Rights day-EU.jpgEuropa turi tikslą - iki 2050 m. tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu. Vartotojų apsaugos srityje gausu iniciatyvų siekiant apsaugoti aplinką. Kovo 15-oji – Pasaulinė vartotojų teisių diena. Ta proga Europos vartotojų centras (EVC) Lietuvoje supažindina su geriausia tvarumo praktika žemyne. 

Štai Belgijoje galite rasti naudotų prekių parduotuvių, vadinamų „De Kringwinkel“ arba „Les Petits Riens“. Į jas kiekvienas gali atiduoti nebereikalingus baldus, virtuvės reikmenis ir panašius daiktus arba čia juos įsigyti už nedidelę kainą. 

Bulgarijoje veikianti tarptautinė drabužių įmonė skatina vartotojus atiduoti nebereikalingus drabužius - jie arba perdirbami, arba perduodami į kitas rankas naudojimui. Parduotuvėje atiduodami senus drabužius klientai gauna kuponą kitam pirkiniui. 

Kipras prisideda perkant naują dviratį ir suteikia subsidiją jo remontui bei priežiūrai. 

Vroclavo architektūros studija Lenkijoje sukūrė mobilaus viešbučio iš vilkiko-šaldytuvo projektą. Jų savybės leidžia palaikyti reikiamą temperatūrą viduje. Lenkijoje jau veikia kompleksas, siūlantis apsistoti tokio tipo būstuose. 

Nuo 2015 m. Danijoje veikia mobilioji programėlė „Too Good To Go“, skirta kovai su maisto švaistymu. Restoranai ar parduotuvės čia skelbia apie neparduotus maisto likučius, kuriuos klientai gali įsigyti už priimtiną kainą. 

Roterdame įsikūręs „Pieter Pot“ yra pirmasis Nyderlandų žiedinis internetinis prekybos centras.
Vartotojai čia gaminius perka dideliais kiekiais, o juos gauna stikliniuose indeliuose, už kuriuos imamas užstatas. Panaudoti indeliai gali būti grąžinti, kad juos būtų galima ir vėl panaudoti. „Forbes“ suskaičiavo, kad pakavimo atsisakiusios parduotuvės per metus galėtų vienam klientui sunaudoti 20 kg mažiau plastiko. 

Liuksemburgas - pirmoji šalis pasaulyje, siūlanti nemokamą viešąjį transportą. Nuo 2020 m. tiek gyventojai, tiek turistai gali be bilieto įsėsti į traukinį, tramvajų ar autobusą. Šio sprendimo tikslas – didinti sąmoningumą renkantis aplinkai nekenksmingą būdą judėti. 

„Tvarus vartojimas yra vienas pagrindinių ES vartotojų politikos tikslų. Su juo susijusi ir pernai per Europos dieną vykdyta Lietuvoje veikiančio EVC iniciatyva – Neries pakrantėje pasodinti migdolų parką. Medeliai prigijo ir, papuošti valstybių, kuriose veikia EVC, vėliavėlėmis, jau krauna pumpurus. 

Šiais metais norisi akcentuoti ne tik tvarumą, bet ir išreikšti paramą nuo karo kenčiančiai Ukrainai - minint Pasaulinę vartotojų teisių dieną ant kiekvieno medelio šalia kitos ES valstybės vėliavėlės bus užrišta po Ukrainos vėliavėlę. Tai patvirtinimas, kad mintimis mes – su Ukraina“, - akcentavo EVC Lietuvoje vadovė dr. Raimonda Balnienė. 

Europos vartotojų centras Lietuvoje veikia nuo 2005 m. Jis priklauso Europos vartotojų centrų bendradarbiavimo tinklui (ECC-Net), kuris jungia centrus, įsikūrusius 27 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje. Centro misija – padėti spręsti problemas, kilusias Lietuvos vartotojams, įsigijusiems nekokybišką prekę ar paslaugą Europos Sąjungos valstybėse narėse, Islandijoje, Jungtinėje Karalystėje ar Norvegijoje bei šių valstybių vartotojams, įsigijusiems nekokybišką prekę ar paslaugą Lietuvoje. Centro paslaugos vartotojams – nemokamos.


Pateikti skundą Reikia patarimoApklausa dėl kokybės

Apklausos modulis nėra įdiegtas.